Екипът ни се включи в залесяване на опожарена гора край Сливница

В Седмицата на гората екипът ни се включи в доброволческа акция по залесяване на опожарени територии в района на село Безден, край Сливница. Инициативата е част от дългосрочните усилия на „Фантастико груп“ да подкрепя значими обществени каузи и да допринася за опазването на околната среда. Залесяването се проведе на терен, пострадал тежко от пожарите през миналото лято, когато в землището бяха засегнати стотици декари горски площи, а огънят стигна и до няколко къщи в края на селото.

Доброволците от „Фантастико“ засадиха близо 3000 фиданки от космат дъб – вид, избран заради своята устойчивост и способност да се адаптира към местните условия. Освен самото залесяване, компанията ще финансира и поддръжката на новозасадените дръвчета на площ от 5 декара за период от една година, което е ключово за успешното им прихващане и развитие.

„Засаждаме не просто дървета, а надежда – за възстановяване на опожарената гора и за бъдеще, в което природата и хората вървят заедно. Гората е нашият естествен щит – тя осигурява условията за живот на Земята, от които всички зависим“, каза Марина Богданова, мениджър „Системи за управление, отговорно и устойчиво управление“ във „Фантастико груп“.

От Държавно горско стопанство „Сливница” подчертаха, че залесяването е част от по-широк процес по възстановяване на горските екосистеми. След почистване на засегнатите площи, теренът се подготвя за засаждане, а в следващите три години ще се извършва редовен мониторинг и при необходимост – допълнително залесяване.

„Искам да благодаря на всички вас за това, че се включихте в тази инициатива. Това показва една много висока гражданска ангажираност. Благодарим и на „Фантастико груп“, която участва с финансова подкрепа за възстановяването на част от тази гора. Това залесяване е част от възобновяването на горите, което е основна част от устойчивото стопанисване на горските територии – наша основна задача като горско стопанство“, сподели инж. Пламен Мишев, директор на Държавно горско стопанство „Сливница”.

В акцията активно се включиха колеги от различни звена на компанията, мотивирани от желанието да допринесат за възстановяването на природата.

„Искам да посадя не само едно дърво, а колкото може повече. Супер е инициативата – иначе може би още нямаше да съм засадил нито едно“, споделя Илиян Борисов, главен мърчандайзер. „Струва си да пожертваш един ден за нещо такова. Важно е да посадиш поне едно дърво в живота си“, каза Милена Хаджиева, касиер в супермаркет „Фантастико“ в кв. „Гео Милев“. „Това е благородна дейност и трябва с нещо да допринасяме за природата, вместо да я унищожаваме“, допълни Андрей Иванов, също главен мърчандайзер.

За част от доброволците това беше първи досег със залесяване. „Никога не съм садила дърво.

Именно затова се включих в инициативата, защото всеки от нас трябва да помага на природата и с каквото може да отблагодарява районите, пострадали от пожарите“, сподели Станислава, зам.-ръководител на отдел „Контрол качеството“. „Аз съм човек, който обича природата и съм твърдо „за“ такива инициативи. Доста тъжна е гледката след пожара тук, но вярвам, че след години тук ще има съвсем различен пейзаж“, каза Теодор Иванов, технически сътрудник Salesforce.  „Винаги ми е ставало много тъжно, когато гледам по новините тези големи пожари, които унищожават големи територии и смятам, че като цяло съвременният човек много вреди на природата и трябва да полага съзнателни усилия да неутрализира този вреден ефект“, допълва Михаела Касабова, графичен дизайнер.

С всяко засадено дърво доброволците в екипа правят още една стъпка към възраждането на засегнатите горски територии и към по-устойчиво бъдеще. С инициативата „Фантастико“ продължава устойчивата си политика за подпомагане на хората от пострадали от огнената стихия райони – както с доброволци, така и с финансова и комуникационна подкрепа.