„Фантастико“ с устойчив ангажимент в подкрепа на олимпийските отбори по природни науки

„Фантастико груп“ продължава своята устойчива подкрепа към Сдружението на олимпийските отбори по природни науки, осигурявайки финансиране и популяризирайки успехите на младите хора и техните ръководители. Преди дни компанията се включи в благотворителен търг в клуб JoyStation, по време на който закупи две уникални тениски с автографите на състезателите от отбора по химия и на носителите на златни медали през 2025 г. Така за последните четири години общият принос на българската търговска верига за каузата на Сдружението надхвърля 60 000 евро.

„Партньорството между Сдружението и „Фантастико груп“ е отличен пример за това как бизнесът инвестира в бъдещето на науката и образованието в България. С разширената школа по химия подготвяме талантите ни на най-високо международно ниво. Това са следващите ученици, които гордо ще развяват знамето на България на международните олимпиади по химия“, казва Вълкан Горанов, изпълнителен директор на Сдружение на олимпийските отбори по природни науки.

За миналата година българските олимпийци, водени от техните ръководители, спечелиха от най-престижните международни олимпиади 39 медала (8 златни, 14 сребърни и 17 бронзови). Заедно с останалите европейски, балкански, младежки и момичешки олимпиади, общо завоюваните медали от националните отбори са 97 (15 златни, 40 сребърни и 42 бронзови).

„Убедени сме, че този добър пример трябва да продължи да бъде показван, за да вдъхновява младите хора да следват мечтите си. Техните успехи и медали са гордост за всички нас, а подкрепата за подготовката им е устойчив ангажимент към бъдещето на България“, казва Светослав Гаврилов, изпълнителен директор на „Фантастико груп“.

Подкрепата на компанията към младите олимпийци и техните ръководители започва през 2023 г., когато техните успехи са представени в изложбата „Моите будители“. Инициативата, реализирана по идея на „Фантастико груп“, има за цел да популяризира и подкрепя каузи в сферата на образованието и културата.

Интересът към постиженията на олимпийците е причината за създаването на специалния проект „Фантастични умове“ – пътуваща изложба, която всяка година разказва за успехите на българските олимпийски отбори по математика, физика, химия, информатика, биология, лингвистика, астрономия, география и изкуствен интелект. През последните години изложбата, с автор на фотографиите Костадин Кръстев-Коко, беше представена на десетки локации в цялата страна. Последната спирка е Софийският университет „Св. Климент Охридски“, където експозицията беше открита преди дни. Тази година пътуващата изложба ще обиколи над 15 града в България и много нови образователни институции в София.

„Проектът „Фантастични умове“, който вече три години подред реализираме заедно, не само представя успехите на българските олимпийци, които заслужават все повече хора да ги видят и оценят труда и постиженията им, но и вдъхновява. Вдъхновява не само ученици, а и техните учители и родители. Сдружението и „Фантастико“ си партнират в името на кауза, като гледат в една посока – към развитието на най-добрите български ученици в областта на науките“, казва Вълкан Горанов.

През последните две години българските олимпийци са и сред финалистите в конкурса на програмата „Фантастико до теб“. Чрез нея е предоставена подкрепа за близо 22 000 евро за школата по химия, в която учениците се подготвят за участие в престижни международни състезания.

В школата младите химици провеждат практически занятия в химически лаборатории, което им дава възможност да усвоят техниките за експериментална работа.